Facebook Instagram
;

Kategorie: ZASTUPOVANÍ UMĚLCI > Eduard Ovčáček


Eduard Ovčáček, Eduard Ovčáček obrazy

 

Eduard Ovčáček se narodil 5. 3. 1933 v Třinci. Studoval na Vysoké škole hospodářských věd v Bratislavě, na Vysoké škole báňské v Ostravě, u prof. P. Matejky na VŠVU v Bratislavě a jako host v ateliéru prof. A. Kybala na VŠUP v Praze (1962). Pusobil jako pedagog na  FF UP v Olomouci (1963-1968), od roku 1991 Eduard Ovčáček působí pedagogicky na Katedře výtvarné tvorby PedF Ostravské univerzity, kde vede ateliér volné a užité grafiky, od roku 2001 profesorem. Malíř, grafi, tvůrce dřevěných a papírových objektů, ale také asambláží.

 

Eduard Ovčáček byl v letech 1959-1964 iniciátorem bratislavských Konfrontací, představující nástup slovenské informální abstrakce. V roce 1963-1964 se také podílel na výstavách skupiny Parabola, se kterou prezentoval první letteristické práce - objekty a propalované koláže. Paralelně psal fonické a vizuální texty. Zakládajícím členem Klubu konkrétistů (1967), s nímž vystavoval. Člen uměleckých skupin konkrétistů (1967), s nímž vystavoval. Člen uměleckých skupin Konfrontace v Bratislavě, Parabola v Brně, Kontrast v Ostravě, SČUG Hollar, SVU Mánes.

 

V poslední dekádě XX. století se zabývá malbou a serigrafií a performancemi se znaky. Je autorem řady objektů realizovaných v architektuře. Zastoupen ve sbírkách NG v Praze, ČMVU v Praze, SNG v Bratislavě, MG v Brně, GVU v Ostravě, Krajské galerie ve Zlíně, MU v Olomouci, AJG v Hluboké nad Vltavou, GVU v Karlových Varech, Hodoníně a v Roudnici nad Labem, GMB v  Bratislavě, v Nismes (Belgie), Národním muzeu v Krakově, rovněž zastoupen v soukromích sbírkách a mnoha dalších.

 

Výběr ze samostatných výstav:

 

1965 - Ostrava, Galerie D - Wuppertal (Německo)

1980 - Orlová, Dům kultury

1981 - Essen, Galerie Essen, Galerie Praxis

1990 - Praha, Malá galerie

1999 - Hradec Králové, Galerie moderního umění - Praha, ČMVU - Opava

2000 - Praha, Galerie Jiřího a Běly Kolářových, - Kutná Hora

2002 - Brno, Galerie Aspekt

 

Výběr ze skupinových výstav:

 

1963 - Koszalin (Polsko), Mezinárodní sympozium abstraktní  malby Plenair Koszalin

1966 - Liberec, Mezinárodní sympozium mladých architektů a výtvarných umělců

1994 - Zlín, Státní galerie

1996 - Valtice, Mezinárodní malířské sympozium, Velký  

2000 - Ostrava, Katedra výtvarné tvorby Ostravské univezity Serigrafie workshop

 

Ukázka z tvorby:

 

 

Fotogalerie
Facebook
Aktuality

GALERIE MAXIART ZNOVU OTEVŘENA!

 

Od 12. 5. 2020 je Galerie MAXIART opět otevřena dle pracovní doby. Prosíme návštěvníky, aby do galerie vstupovali pouze se zakrytými ústy dle nařízení MZČR. Děkujeme za pochopení a těšíme se na vaši návštěvu.