Facebook Instagram
;

Kategorie: ZASTUPOVANÍ UMĚLCI > Jaroslav Róna


Jaroslav Róna

 

Jaroslav Róna sochy, Jaroslav Róna obrazy

Narozen 27. 4. 1957 v Praze. Vystudoval SOŠV v praze (1975-1978) a u prof. S. Libenského na VŠUP v Praze (1978-1984). Jaroslav Róna je malíř, sochař, keramink, umělecký sklář, grafik, ale také tvůrce vytráží a mozaik. Navázal na zkušenosti gestické a figurální malby 60. let. Ještě během studií se v jeho pracích projevovaly reminiscence na strukturální malnbu počátku 60. let. V 80. letech procházel obdobím groteskní figurace (série Vražd). 

 

Od roku 1985 začal Jaroslav Róna tvořit první obrazy směřující ka archetipální symbolice a předhistorické mytologii. V pozdějším období začal také manipulovat s křesťanskou symbolikou, ovlivněn středověkou deskovou malbou a raným romantismem Jana Zrzavého a Kubištovou novozákonní mystikou. Přiklonil se ke kubistickému chápání prostoru a hmoty, a to jak v malbě, tak v plastice. V 90. letech přešel od neokubistického tvarosloví k reminiscencím ana mašinismus a art deco. Zaměnil barvnost ze sytých temných tónů k studené a světlé škále. V plastice uplatňoval také cín, bronz a keramiku.

 

Ve druhé polovině 90. let je Jaroslav Róna obohacen o abstraktní zkušenost a vrací  ke komplikované struktuře obrazové plochy. Patří k představitelům českého postmodernismu. V ikonografii spojuje kolektivní a individuální mýty, aktuální a klasická témata. Ve sklářské tvorbě vytvářel nejprve deformované, opalínem podjímané foukané láhve. Následovaly téměř naturalistické, popartistické  a parodicky pojímané plastiky psů z foukaného skla do formy. Koncem 80. let se Jaroslav Róna vrací  k foukané plastice do formy, tentokrát figurálního typu. Kromě trojrozměrných objektů experimentuje rovněž v oblasti vitráže. Je také autorem divadelního textu Malý nezbeda (s T. Vorlem) a organizátorem výtvarného dění. Od roku 1985 člen Staré party, zakládající člen skupiny Tvrdohlaví. Zúčastnil se všech domácích i zahraničních výstav skupiny Tvrdohlaví.

 

Jaroslav Róna také pracoval na výtvarném řešení filmu Amerika, který byl nominován na Českého lva. Zastoupen ve sbírkách NG, GHMP, ČMVU a UPM v Praze, AJG Hluboká nad Vltavou, Galerie moderního umění Roudnice nad Labem, GVU Karlovy Vary, MU Olomouv, GVU Ostrava, Galerie Tvrdohlaví v Praze, Mamidakis Collection v Minos Beach Kréta a v mnoha soukromých sbírkách.

 

Výběr ze samostatných výstav

1985 - Hradec Králove, VŠ koleje na Kotli, obrazy a kresby

1986 - Praha, Ústav makromolekulární chemie ČSAV

1987 - Praha, Opatov

1988 - Praha, Galerie Fronta

1990 - Seattle (USA), Traver-Sutton Gallery

1993 - Praha, Galerie MXM

1997 - Praha, Galerie Bayer & Bayer

2002 - Praha, Galerie Tvrdohlaví

 

Výběr z kolektivních výstav

1983 - Hluboká nad Vltavou, AJG, České zátiší 20. století

1987 - Praha CHMP, Grotesknost v českém výtvarném umění, 

1990 - Praha, Středočeská galerie, Člověk v obraze

1991 - Hokkaido (Japonsko), MOMA, Současné světové sklo

2000 - Praha, Palác Kinských, Konec světa?

2003 - Karviná, Zámecká galerie CHagall, Typický obraz - Brno, UPM Prostor pro tapiserie

 

Ukázka z tvorby:

 

 

 

 

 

 

Fotogalerie
Facebook
Aktuality

GALERIE MAXIART ZNOVU OTEVŘENA!

 

Od 12. 5. 2020 je Galerie MAXIART opět otevřena dle pracovní doby. Prosíme návštěvníky, aby do galerie vstupovali pouze se zakrytými ústy dle nařízení MZČR. Děkujeme za pochopení a těšíme se na vaši návštěvu.