Facebook Instagram
;

Kategorie: ZASTUPOVANÍ UMĚLCI > Pavel Roučka


Pavel Roučka

 

Pavel Roučka obrazy

 

Narozen 20. 6. 1942 v Praze. Studoval na SPŠ geodézie a kartografie v Praze (1960). V roce 1995 absolvoval odbornou stáž na Académie des Beaux-Arts v Paříži. V letech 1968 - 1971 se zabýval scénografií a kresleným filmem v Belgii, 1993 - 2002 vedl malířskou třídu Letní akademie ve Frauenau (SRN), od 1996 vede třídu litografie na Akademii výtvarných umění v Maastrichtu (Belgie). Do roku 1975 se Pavel Roučka věnoval výhradně malbě, v níž nacházel mj. inspiraci ve starých mapách, 1974 začaly vznikat první grafické práce, výrazná je ilustrační činnost. Ilustrace jsou často východiskem pro obrazové cykly a tvorbu exlibris.

 

Od počátku 80. let pracoval s kresbou, později se opět vrátil k malbě a vytvářel rozměrné, expresivně laděné figurální kompozice, pokračoval v grafice a zasáhl také do oblasti scénografické tvorby a tapiserie. Zabývá se rovněž tvorbou dřevěných objektů. Jeho díla charakterizuje filozofický podtext se silným humanistickým akcentem, netradiční pracovní postupy a záliba v technologických experimentech.

 

Pavel Roučka je zastoupen ve sbírkách NG, GHMP, Karlovy univerzity, Středočeské galerie a ČMVU v Praze, AJG Hluboká nad Vltavou, MG Brno, GVU Cheb, Gilky Center Portland Art Museum (USA), Leonard Dobbs Long Island (USA), La nouvelle bibliothéque francaise ve Francii, Muzeum Sztuki v Lodži a v Krakově (Polsko) a v mnoha soukromých sbírkách.

 

 

Výběr ze samostatných výstav

1978 - Praha, Galerie Zlatá ulička, Olomouc, Galerie Dílo

1979 - Praha, Galerie Dílo

1983 - Baden-Baden (SRN), Galrie Baden-Baden

1992 - Praha, Galerie Platýz, Artgalerie Cheb

1993 - Brno, Galerie Ambrosiana

1994 - Hodonín, GVU

1996 - Würzburg (SRN), Galerie průmyslové a obchodní komory

1997 - Hradec Králové, Nové Adalbertinum

1998 - Praha, Galerie Na Jánském vršku, Viechtach (SRN), Galerie Weber

 

Pavel Roučka obrazy - Obrazy Pavla Roučky můžete zakoupit ZDE v naší internetové galerii.

 

Ukázka z tvorby: