;

Kategorie: ZASTUPOVANÍ UMĚLCI > Pavel Roučka


Pavel Roučka

 

Pavel Roučka obrazy

 

Narozen 20. 6. 1942 v Praze. Studoval na SPŠ geodézie a kartografie v Praze (1960). V roce 1995 absolvoval odbornou stáž na Académie des Beaux-Arts v Paříži. V letech 1968 - 1971 se zabýval scénografií a kresleným filmem v Belgii, 1993 - 2002 vedl malířskou třídu Letní akademie ve Frauenau (SRN), od 1996 vede třídu litografie na Akademii výtvarných umění v Maastrichtu (Belgie). Do roku 1975 se Pavel Roučka věnoval výhradně malbě, v níž nacházel mj. inspiraci ve starých mapách, 1974 začaly vznikat první grafické práce, výrazná je ilustrační činnost. Ilustrace jsou často východiskem pro obrazové cykly a tvorbu exlibris.

 

Od počátku 80. let pracoval s kresbou, později se opět vrátil k malbě a vytvářel rozměrné, expresivně laděné figurální kompozice, pokračoval v grafice a zasáhl také do oblasti scénografické tvorby a tapiserie. Zabývá se rovněž tvorbou dřevěných objektů. Jeho díla charakterizuje filozofický podtext se silným humanistickým akcentem, netradiční pracovní postupy a záliba v technologických experimentech.

 

Pavel Roučka je zastoupen ve sbírkách NG, GHMP, Karlovy univerzity, Středočeské galerie a ČMVU v Praze, AJG Hluboká nad Vltavou, MG Brno, GVU Cheb, Gilky Center Portland Art Museum (USA), Leonard Dobbs Long Island (USA), La nouvelle bibliothéque francaise ve Francii, Muzeum Sztuki v Lodži a v Krakově (Polsko) a v mnoha soukromých sbírkách.

 

Výběr ze samostatných výstav

1978 - Praha, Galerie Zlatá ulička, Olomouc, Galerie Dílo

1979 - Praha, Galerie Dílo

1983 - Baden-Baden (SRN), Galrie Baden-Baden

1992 - Praha, Galerie Platýz, Artgalerie Cheb

1993 - Brno, Galerie Ambrosiana

1994 - Hodonín, GVU

1996 - Würzburg (SRN), Galerie průmyslové a obchodní komory

1997 - Hradec Králové, Nové Adalbertinum

1998 - Praha, Galerie Na Jánském vršku, Viechtach (SRN), Galerie Weber

 

Ukázka z tvorby:

 

Fotogalerie
Facebook
Aktuality

Nyní probíhá v Galerii MAXIART nově otevřená prodejní výstava. Umělci, které zde můžete shlédnout jsou například: Oldřich Smutný, Stanislav Vajce, Josef Jíra, Vladimír Otmar nebo Pavel Roučka a mnoho dalších předních umělců. Těšíme se na vaši návštěvu v Galerii MAXIART v Turnově.


 

Z důvodu plánované rekonstrukce střechy na budově Galerie MAXIART bude od 1. 6. do 16. 6. 2018 ZAVŘENO. Galerie MAXIART bude znovu otevřena od 19. 6. 2018 dle pracovní doby. Děkujeme všem za pochopení.