;

Kategorie: ZASTUPOVANÍ UMĚLCI > Jan Kristofori


Jan Kristofori

 

Jan Kristofori obrazy

 

Narozen 17. 7. 1931 v Mukačevu. Studoval na Akademii v Miškolci, Maďarsko (1944 - 1946). Po sedmiletém věznění z politických důvodů v Jáchymově a dvouleté vojenské službě uveřejnil první kresby v Divadelních novinách (1960). V malířské tvorbě byl značně ovlivněn informelem 60. let, výtvarnou inspiraci nacházel v hudbě, zejména jazzu a vytvářel první strukturální objekty s jazzovou tematikou. Ilustroval knihy pro nakladatelství Naše vojsko, získal 3. cenu  nakladatelství Mladá fronta za původní grafickou tvorbu, výtvarně spolupracoval s redakcemi časopisu Květy a magazínu Co vás zajímá, navrhl grafickou podpobu obálek časopisu Tvar. V pražském Divadle hudby uspořádal první  samostatnou výstavu (1960) a připravoval projekty výstav s hudební tematikou (1964 - Moderní jazz v plastice, která byla těsně před zahájením zakázána).

 

Ve spolupráci s Lyrou Pragensis organizoval večery hudby a poezie v Památníku národního písemnictví na Strahově. V polovině 60. let se začal umělecky prosazova i v zahraničí, podílel se  na výtvarné podobě čs pavilonu na EXPO v Montrealu. V roce 1968 Jan Kristofori emigroval do Německa, odkud pak odjel do Norska. 1969 se vrátil do Čech, koncem roku se všek definitivně uchýlil do exilu. Stal se ilustrátorem v norském nakladatelství Bokklub a začal pracovat na malířském cyklu Lidská práva (1970 - 1975). V roce 1973 pomáhal  zřídit první českou galerii v exilu (Galerie O. Krause, Švýcarsko), výtvarně spolupracoval s exilovým scénografem I. Hrůzou (Had, 1978). Na počátku 80. let vznikly cykly Hledání světla - hledání pravdy, Imaginární dopisy, cykly Orwell, Franz Kafka a řada knižních ilustrací. V roce 1989 se Jan Kristofori opět vrací do Prahy a od roku 1990 vystavuje v Čechách, dokončil cyklus o W. A. Mozartovi (1991), vytvořil cykly Doteky a Stíny (1994), spolupracuje s ČS televizí, věnuje se ilustracím učebnic. 1994 pobývá studijně v Texasu, kde natočil filmový dokument, připravil knihu o Texasu a cklus obrazů o New Orleansu a jazzu, pro Lyru Pragensis vytvořil triptych Faust.

 

1995 zvolen prezidentem Lyry Pragensis. Člen Sdružení pražských výtvarných umělců-malířů. V roce 1997 otevřel ateliér VOX HUMANA, kde pořádal setkání s významnými osobnostmi českého kulturního života a stává se pořadatelem Bienále mladých VOX HUMANA, ve spolupráci s nadací Sylvie. Jan Kristofori je zastoupen  ve spbírkách Pinakotéky v Neapoli, Idrethoyskole, Rode Kors, Radhus, Norges Varemesse a Universitet v Oslo a mnoha dalších norských institucí, National Gallerie v Římě, Yad Vashem v Jeruzalémě, Kunstamt v Berlíně, Kunstmuseum ve Vasteras (Švédsko), Collet Colection v Paříži a v mnoho dalších. Mimo jiné je také zastoupen v soukromích sbírkách několika prezidentů (Václav Havel, Flavio Cotti, George Bush) a nositelů Nobelových cen (Sir Eckles, Elie Wiesel, Alexander Solženicyn) a v soukromých sbírkách.

 

Výběr ze samostatných výstav

 

1960 - Praha, Divadlo hudby

1964 - Praha, Moderní jazz v plastice

1968 - Mexiko City, Kunstolympiade

1972 - Mnichov, Haus der Begegnun

1973 - Curych, Artist Center

1978 - Paříž

1979 - Santa Monica, USA

1981 - Askim, Norsko

1988 - Jeruzalém Nora Art Gallery

1990 - Klatovy, Galerie U Bílého jednorožce

1991 - Locarno, Grand Albergo

1993 - Praha, Rudolfinum

1998 - Dublin, Irsko

1999 - 2000 - Turnov, Galerie Granát

 

Ukázka z tvorby:

Fotogalerie
Facebook
Aktuality

JAN KANYZA - OBRAZY - AUTORSKÁ VÝSTAVA V GALERII MAXIART

 

jan kanyza obrazy, maxiart kanyza, galerie maxiart turnov, galerie turnov, výstava kanyza

 

Od 12. 10. do 3. 11. 2018 bude v Galerii MAXIART ke shlédnutí autorská výstava obrazů Jana Kanyzy. Návštěvníci také mají možnost zakoupit knihu Jana Kanyzy - Křehké bezpečí. Galerie MAXIART otevřena dle pracovní doby, mimo pracovní dobu možnost prohlídky pouze po telefonické domluvě předem.


 

EXTÁZE SV. FRANTIŠKA V OBRAZECH JANA JIŘÍHO HERTLA A PAVLA ROUČKY

 

Muzeum Českého ráje v Turnově vás srdečně zve na zahájení výstavy připravené ve spolupráci s Galerií MAXIART. Výstava bude zahájena ve čtvrtek 20. 9. v 17.00 hodin a potrvá do 21. 10. 2018. Unikátní výstava Pavla Roučky a Jana Jiřího Hertla na téma Františka z Asissi.

 

pavel roučka, extáze svatého františka, výstava muzeum českého ráje, pavel roučka výstava, galerie maxiart turnov