Facebook Instagram
;

Kategorie: ZASTUPOVANÍ UMĚLCI > Olbram Zoubek


Olbram Zoubek

 

Olbram Zoubek - sochy, reliéfy

 

Narozen 21. 4. 1926 v Praze. Studoval u prof. J. Wagnera na VŠUP v Praze (1945- 1952). Výtvarný názor si formoval poznáním díla klasiků moderního sochařství, inspiruje se přitom starověkými mýty a raně řeckou kulturou. Charakteristickou podbou plastik jsou dlouhé, protažené figury s dramatickým projevem vyjádřeným v gestech, pohybech a naklonění. Jediným námětem je člověk a lidské tělo. Nevytváří portréty nebo podobizny skutečných osob, muže a ženy proměňuje v obecně platné symboly. Povrch plastik zpracovává dolepováním a odlupováním drobných kousků hlíny. Hotové modely odlévá do cínu, olova nebo osinkocementu.

 

Od 60. let je součástí plastik také barva. Olbram Zoubek některá díla odléval z červeného cementu, později začal části soch jako vlasy, šaty a draperii zlatit. Záleží mu na sdělitelnosti a na přímém kontaktu s divákem. Rád spolupracuje s architekty, je autorem četných realizací v interiéru i exteriéru (Bronzový památník obětem komunismu v Ústí nad Labem). Navrhl pro nositele Ceny Olgy Havlové sochu Probuzení. Je autorem náhrobků Jana Palacha, J. Zajíce, rodiny Havlových a dalších. Z malých cínových reliéfů pořizuje otisky do ručního papíru. Kromě volné tvorby se od roku 1951 věnoval restaurování.

 

Olbram Zoubek se v letech 1965 - 1969 zúčastnil mnoha mezinárodních sochařských sympozií (Vyšné Ružbachy, St. Margarethen v Rakousku, Skulpturenfeld am Federsee SRN). 1976 - 1982 působil jako profesor sochařství a externí architektury na AVU v Praze. 1958 - 1972 člen skupiny Trasa, 1986 - 1990 člen Nové skupiny, 1999 - 2005 člen Umělecké besedy, starosta Umělecké besedy. Předseda Sochařského sympozia v bronzu. Zastoupen ve sbírkách NG, Národního muzea, Muzea hlavního města Prahy, Knceláře prezidenta republiky, GHMP a Středočeské galerie v Praze, AJG v Hluboké nad Vltavou, MU v Olomouci, MG v Brně, GVU v Ostravě, Západočeské galerie v Plzni, Galerie Peithner-Lichtenfels ve Vídni, Vatikánského muzea v Římě, SNG v Bratislavě, Galreie M. A. Bazovského v Trenčíně, Národní galerie v Sarajevu, Stálé expozice v zámku Litomyšl ad., zastoupen v mnoha soukromých sbírkách.

 

Veškerá díla Olbrama Zoubka prodávána v Galerii MAXIART byla posouzena Nadačním fondem Kmentová Zoubek, s nímž naše galerie spolupracuje.

 

***OLBRAM ZOUBEK: NÁKUP SOCH, RELIÉFŮ A RELIÉFNÍCH TISKŮ V NAŠEM E-SHOPU ZDE***

 

Výběr ze samostatných výstav

1963 - Praha, GVŠ

1964 - Bratislava, Malá scéna SND

1965 - Praha, samostatná prezentace čtyř soch před Národním divadlem v Praze

1980 - Bruntál, OMV, Komorní plastiky

1983 - Praha, Galerie Zlatá lilie

1991 - Praha, GHMP - Trenčín

1992 - Bonn, rezidence velvyslance

1993 - Vídeň, Rakousko - Galerie Peithner-Lichtenfels

1994 - Ostrava, Dviadlo Jřího Myrona

1995 - Praha, Zahrada rakouské rezidence, Český Krumlov, Egon Schiele Centrum

1996 - Náchod, Státní galerie  výtvarného umění.

1997 - Karviná, Zámecká galerie Chagall

2000 - Praha, Galerie Gema

2001 - 2006 - Olomouc, Galerie Mona Lisa

2008 - Hradec nad Moravicí, Městská galerie

 

Ukázka z tvorby:

Fotogalerie
Facebook
Aktuality

GALERIE MAXIART ZNOVU OTEVŘENA!

 

Od 12. 5. 2020 je Galerie MAXIART opět otevřena dle pracovní doby. Prosíme návštěvníky, aby do galerie vstupovali pouze se zakrytými ústy dle nařízení MZČR. Děkujeme za pochopení a těšíme se na vaši návštěvu.