Facebook Instagram
;

Kategorie: ZASTUPOVANÍ UMĚLCI > Olbram Zoubek


Olbram Zoubek

 

Olbram Zoubek - sochy, reliéfy

 

Narozen 21. 4. 1926 v Praze. Studoval u prof. J. Wagnera na VŠUP v Praze (1945- 1952). Výtvarný názor si formoval poznáním díla klasiků moderního sochařství, inspiruje se přitom starověkými mýty a raně řeckou kulturou. Charakteristickou podbou plastik jsou dlouhé, protažené figury s dramatickým projevem vyjádřeným v gestech, pohybech a naklonění. Jediným námětem je člověk a lidské tělo. Nevytváří portréty nebo podobizny skutečných osob, muže a ženy proměňuje v obecně platné symboly. Povrch plastik zpracovává dolepováním a odlupováním drobných kousků hlíny. Hotové modely odlévá do cínu, olova nebo osinkocementu.

 

Od 60. let je součástí plastik také barva. Olbram Zoubek některá díla odléval z červeného cementu, později začal části soch jako vlasy, šaty a draperii zlatit. Záleží mu na sdělitelnosti a na přímém kontaktu s divákem. Rád spolupracuje s architekty, je autorem četných realizací v interiéru i exteriéru (Bronzový památník obětem komunismu v Ústí nad Labem). Navrhl pro nositele Ceny Olgy Havlové sochu Probuzení. Je autorem náhrobků Jana Palacha, J. Zajíce, rodiny Havlových a dalších. Z malých cínových reliéfů pořizuje otisky do ručního papíru. Kromě volné tvorby se od roku 1951 věnoval restaurování.

 

Olbram Zoubek se v letech 1965 - 1969 zúčastnil mnoha mezinárodních sochařských sympozií (Vyšné Ružbachy, St. Margarethen v Rakousku, Skulpturenfeld am Federsee SRN). 1976 - 1982 působil jako profesor sochařství a externí architektury na AVU v Praze. 1958 - 1972 člen skupiny Trasa, 1986 - 1990 člen Nové skupiny, 1999 - 2005 člen Umělecké besedy, starosta Umělecké besedy. Předseda Sochařského sympozia v bronzu. Zastoupen ve sbírkách NG, Národního muzea, Muzea hlavního města Prahy, Knceláře prezidenta republiky, GHMP a Středočeské galerie v Praze, AJG v Hluboké nad Vltavou, MU v Olomouci, MG v Brně, GVU v Ostravě, Západočeské galerie v Plzni, Galerie Peithner-Lichtenfels ve Vídni, Vatikánského muzea v Římě, SNG v Bratislavě, Galreie M. A. Bazovského v Trenčíně, Národní galerie v Sarajevu, Stálé expozice v zámku Litomyšl ad., zastoupen v mnoha soukromých sbírkách.

 

Veškerá díla Olbrama Zoubka prodávána v Galerii MAXIART byla posouzena Nadačním fondem Kmentová Zoubek, s nímž naše galerie spolupracuje.

 

 

Výběr ze samostatných výstav

1963 - Praha, GVŠ

1964 - Bratislava, Malá scéna SND

1965 - Praha, samostatná prezentace čtyř soch před Národním divadlem v Praze

1980 - Bruntál, OMV, Komorní plastiky

1983 - Praha, Galerie Zlatá lilie

1991 - Praha, GHMP - Trenčín

1992 - Bonn, rezidence velvyslance

1993 - Vídeň, Rakousko - Galerie Peithner-Lichtenfels

1994 - Ostrava, Dviadlo Jřího Myrona

1995 - Praha, Zahrada rakouské rezidence, Český Krumlov, Egon Schiele Centrum

1996 - Náchod, Státní galerie  výtvarného umění.

1997 - Karviná, Zámecká galerie Chagall

2000 - Praha, Galerie Gema

2001 - 2006 - Olomouc, Galerie Mona Lisa

2008 - Hradec nad Moravicí, Městská galerie

 

Olbram Zoubek sochy - Sochy a reliéfy Olbrama Zoubka můžete zakoupit ZDE v naší internetové galerii.

 

Ukázka z tvorby: