;

Kategorie: ZASTUPOVANÍ UMĚLCI > Oldřich Smutný


Oldřich Smutný

 

Oldřich Smutný obrazy

 

Narozen 17. 6. 1925 Debř nad Jizerou. Patří ke generaci, která vstoupila na českou výtvarnou scénu těsně po konci 2. světové války. V letech 1945 – 1950 studoval na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v ateliéru Jana Baucha. Zároveň studoval na Pedagogické fakultě University Karlovy. V roce 1954 dokončil také studium jevištního výtvarnictví na Akademii múzických umění, kde později působil jako odborný asistent a po léta jako docent. Vyrůstal v rodině zedníka na Mladoboleslavsku v romantickém údolí u Jizery a ve svých malířských vzpomínkách často vzpomínal na otce, který nahazoval zdi i na matku, která vyšívala. V polovině padesátých let minulého století objevil kraj jižních Čech v okolí Písku a Putimi, aby zde našel celoživotní inspirační zdroje.

 

Tehdejší nastupující generace vzdorovala ideologickým tlakům a kolektivní vystoupení se stala jejím účinným prostředkem nástupu na výtvarnou scénu. V případě Oldřicha Smutného vedle Václava Bartovského, Stanislava Kolíbala, Vlasty Prachatické, Aloise Vitíka, Václava Boštíka, Adrieny Šimotové, Jiřího Johna, Věry Janouškové, Vladimíra Janouška, Františka Buranta, Karla Mrázka a o málo později Aleny Kučerové a teoretika Jaromíra Zeminy se jednalo o seskupení UB – 12, navazující na tradice Umělecké besedy.

 

Začátkem šedesátých let se v Čechách vzedmula vlna aktivit, které na straně jedné kulminovaly ve snahách o strukturální abstrakci – informel na straně druhé se objevily první signály ohlašující nástup konstruktivně geometrických tendencí. V seskupení UB – 12 byl již tehdy Oldřich Smutný považován za abstraktního malíře. V následujících letech, kdy abstraktní malba v českém prostředí zdomácněla, byla Smutného lyrická a zároveň optimisticky laděná malba s dominantami bílých obrazových ploch a barevných akcentů inspirovaných krajinou jižních Čech posuzována jako tvorba malířské individuality mimo aktuální a tudíž aplaudované trendy. Tuto pozici v kontextu českého výtvarného umění posledních padesáti let Oldřich Smutný vědomě udržuje a původní východiska ve své malbě kultivuje do zcela originální podoby.
Výtvarně spolupracoval na světové výstavě v Ósace, v roce 1968 byl autorem scény inscenace Šumař na střeše v Národním divadle v Praze. Je autorem knihy Labutě, labutě….,ve které se vyznává obdivně k fenoménu přírody.

 

Ukázka z tvorby:

Fotogalerie
Facebook
Aktuality

Nyní probíhá v Galerii MAXIART nově otevřená prodejní výstava. Umělci, které zde můžete shlédnout jsou například: Oldřich Smutný, Stanislav Vajce, Josef Jíra, Vladimír Otmar nebo Pavel Roučka a mnoho dalších předních umělců. Těšíme se na vaši návštěvu v Galerii MAXIART v Turnově.


 

Z důvodu plánované rekonstrukce střechy na budově Galerie MAXIART bude od 1. 6. do 16. 6. 2018 ZAVŘENO. Galerie MAXIART bude znovu otevřena od 19. 6. 2018 dle pracovní doby. Děkujeme všem za pochopení.