;

Kategorie: ZASTUPOVANÍ UMĚLCI > Václav Menčík


Václav Menčík

 

Václav Menčík obrazy

 

Narozen 22. 11. 1926 v Brně. Studoval v ateliéru prof. E. Filly a u prof. J. Nováka na VŠUP v Praze (1945 - 1950). Od roku 1951 působil jako asistent prof. E. Filly na VŠUP v Praze, 1968 docent, 1983 jmenován profesorem na témže místě. Členem JUV, zakládající člen výtvarné skupiny Trasa '54 (1954 - 1964), člen skupiny Radar (1976 - 1971) a výtvarné skupiny Tolerance, s níž vytavuje.

 

Václav Menčík se ve volné tvorbě věnuje zpočátku grafice, převážně serigrafii, realizované s použitím kubistických prvků. Později se zabýval výhradně malbou. Pokusil se vytvořit osobitý malířský styl, založený na budování tvaru pomocí systému opakujících se tří ohnisek, jež zároveň zastupují detaily (1964). Jednalo se o miniaturní symboly, stigmata detailů, obklopených  jednotlivými strukturálně stupňovanými plochami.

 

Do tvorby Václava Menčíka zasahuje vliv východních filozofií a systému jógy. Zúčastnil se soutěže na výzdobu Mezinárodního muzea v Osvětimi. Své práce publikoval v novinách a časopisech Mladý hlasatel, Kulíšek, Proud, Hlas mládeže, Stráž lidu, Mladá fronta atd.. Zastoupen ve sbírkách NG v Praze, Českého pavilonu Mezinárodního muzea v Osvětimi, Středočeské galerie v Praze, GVU v Ostravě a Východočeské galerie v Pardubicích.

 

Výběr ze samostatných výstav

1996 - Praha, Galerie 33

2000 - Turnov, Galerie Granát

 

Ukázka z tvorby:

Fotogalerie
Facebook
Aktuality

Nyní probíhá v Galerii MAXIART nově otevřená prodejní výstava. Umělci, které zde můžete shlédnout jsou například: Oldřich Smutný, Stanislav Vajce, Josef Jíra, Vladimír Otmar nebo Pavel Roučka a mnoho dalších předních umělců. Těšíme se na vaši návštěvu v Galerii MAXIART v Turnově.


 

Z důvodu plánované rekonstrukce střechy na budově Galerie MAXIART bude od 1. 6. do 16. 6. 2018 ZAVŘENO. Galerie MAXIART bude znovu otevřena od 19. 6. 2018 dle pracovní doby. Děkujeme všem za pochopení.