;

Kategorie: ZASTUPOVANÍ UMĚLCI > Václav Menčík


Václav Menčík

 

Václav Menčík obrazy

 

Narozen 22. 11. 1926 v Brně. Studoval v ateliéru prof. E. Filly a u prof. J. Nováka na VŠUP v Praze (1945 - 1950). Od roku 1951 působil jako asistent prof. E. Filly na VŠUP v Praze, 1968 docent, 1983 jmenován profesorem na témže místě. Členem JUV, zakládající člen výtvarné skupiny Trasa '54 (1954 - 1964), člen skupiny Radar (1976 - 1971) a výtvarné skupiny Tolerance, s níž vytavuje.

 

Václav Menčík se ve volné tvorbě věnuje zpočátku grafice, převážně serigrafii, realizované s použitím kubistických prvků. Později se zabýval výhradně malbou. Pokusil se vytvořit osobitý malířský styl, založený na budování tvaru pomocí systému opakujících se tří ohnisek, jež zároveň zastupují detaily (1964). Jednalo se o miniaturní symboly, stigmata detailů, obklopených  jednotlivými strukturálně stupňovanými plochami.

 

Do tvorby Václava Menčíka zasahuje vliv východních filozofií a systému jógy. Zúčastnil se soutěže na výzdobu Mezinárodního muzea v Osvětimi. Své práce publikoval v novinách a časopisech Mladý hlasatel, Kulíšek, Proud, Hlas mládeže, Stráž lidu, Mladá fronta atd.. Zastoupen ve sbírkách NG v Praze, Českého pavilonu Mezinárodního muzea v Osvětimi, Středočeské galerie v Praze, GVU v Ostravě a Východočeské galerie v Pardubicích.

 

Výběr ze samostatných výstav

1996 - Praha, Galerie 33

2000 - Turnov, Galerie Granát

 

Ukázka z tvorby:

Fotogalerie
Facebook
Aktuality

JAN KANYZA - OBRAZY - AUTORSKÁ VÝSTAVA V GALERII MAXIART

 

jan kanyza obrazy, maxiart kanyza, galerie maxiart turnov, galerie turnov, výstava kanyza

 

Od 12. 10. do 3. 11. 2018 bude v Galerii MAXIART ke shlédnutí autorská výstava obrazů Jana Kanyzy. Návštěvníci také mají možnost zakoupit knihu Jana Kanyzy - Křehké bezpečí. Galerie MAXIART otevřena dle pracovní doby, mimo pracovní dobu možnost prohlídky pouze po telefonické domluvě předem.


 

EXTÁZE SV. FRANTIŠKA V OBRAZECH JANA JIŘÍHO HERTLA A PAVLA ROUČKY

 

Muzeum Českého ráje v Turnově vás srdečně zve na zahájení výstavy připravené ve spolupráci s Galerií MAXIART. Výstava bude zahájena ve čtvrtek 20. 9. v 17.00 hodin a potrvá do 21. 10. 2018. Unikátní výstava Pavla Roučky a Jana Jiřího Hertla na téma Františka z Asissi.

 

pavel roučka, extáze svatého františka, výstava muzeum českého ráje, pavel roučka výstava, galerie maxiart turnov