;

Kategorie: ZASTUPOVANÍ UMĚLCI > Petra Oriešková


Petra Oriešková

 

Petra Oriešková obrazy

 

Narozena 16. 8. 1941 v Praze. Vyučila se malířkou porcelánu ve Staré Roli u Karlových Varů (1954 - 1956), studovala na SOŠV v Praze (1957 - 1960) a u O. Eckerta na VŠUP tamtéž (1960 - 1966). Věnuje se především malbě. Její počáteční tvorba je ovlivněna novou figurací. Malovala expresivní fragmenty figur, zachycující lidské tělo v jednom okamžiku z několika úhlů.

 

Petra Oriešková používala od počátku 70. let tlumenější barevnost a tradiční formu kukátkovského jeviště.  Zachycovala motivy naznačující lidskou zabydlenost (opuštěné lůžko), arkadickou krajinu, motiv psa, vše ale jakoby ukryté za skleněnou tabulí. Od 80. let maluje otevřený prostor, výtvarně spolupracuje s časopisem Betty. 

 

Zastoupena ve sbírkách NG v Praze, AJG Hluboké nad Vltavou, Galerie Benedikta Rejta v Lounech, GVU v Karlových Varech, Západočeská galerie v Plzni, Středočeská galerie v Praze, Galerie G. Liebicha v Dachau, Galerie Schwarz v Miláně a v mnoha dalších.

 

Výběr ze samostatných výstav

 

1969 - Praha, Galerie mladých Mánes

1979 - Praha, Galerie Mladá fronta

1982 - Hluboká nad Vltavou, Alšova jihočeská galerie

1989 - Olomouc, Grafický kabinet, Kresby, Plastiky

1991 - Žilina, Považská galerie

1997 - Praha, Galerie Litera

2000 - Český Krumlov, Galerie české kultury

2002 - České Budějovice, AJG

 

Ukázka z tvorby:

 

Fotogalerie
Facebook
Aktuality

JAN KANYZA - OBRAZY - AUTORSKÁ VÝSTAVA V GALERII MAXIART

 

jan kanyza obrazy, maxiart kanyza, galerie maxiart turnov, galerie turnov, výstava kanyza

 

Od 12. 10. do 3. 11. 2018 bude v Galerii MAXIART ke shlédnutí autorská výstava obrazů Jana Kanyzy. Návštěvníci také mají možnost zakoupit knihu Jana Kanyzy - Křehké bezpečí. Galerie MAXIART otevřena dle pracovní doby, mimo pracovní dobu možnost prohlídky pouze po telefonické domluvě předem.


 

EXTÁZE SV. FRANTIŠKA V OBRAZECH JANA JIŘÍHO HERTLA A PAVLA ROUČKY

 

Muzeum Českého ráje v Turnově vás srdečně zve na zahájení výstavy připravené ve spolupráci s Galerií MAXIART. Výstava bude zahájena ve čtvrtek 20. 9. v 17.00 hodin a potrvá do 21. 10. 2018. Unikátní výstava Pavla Roučky a Jana Jiřího Hertla na téma Františka z Asissi.

 

pavel roučka, extáze svatého františka, výstava muzeum českého ráje, pavel roučka výstava, galerie maxiart turnov